Eldar Šabanovič
Mokslininkas, inžinierius, dirbtinio intelekto tyrinėtojas, verslininkas
Mūsų mokyklą aplankė inžinierius, mokslininkas, dirbtinio intelekto tyrinėtojas, verslininkas ir mokslų daktaras Eldar Šabanovič.
Kalba šiomis kalbomis: anglų, lietuvių, lenkų, rusų, prancūzų
Interviu
LT
Mūsų mokyklą aplankė inžinierius, mokslininkas, dirbtinio intelekto tyrinėtojas, verslininkas ir mokslų daktaras Eldar Šabanovič.
Ž. - Kaip jūs priėmėte tokį sprendimą būti mokslininku, inžinieriumi?
E. - Kai buvau septintokas, mokytojas manęs paklausė, kuo noriu būti užaugęs. Jis buvo įkvėptas mokytojos pasakojimo, kad jos vyras turi tris įmones, ir tada aš pagalvojau, "mhm", aš irgi turėsiu septynias įmones ir būsiu mokslininkas.
Kaip turėti septynes įmones? Turint septynias įmones, dauguma yra mažos ir nesėkmingos, bet iš devynių ar dešimties įmonių viena bus sėkminga. Aš esu tik trečioje, tai kolkas nepasisekė, bet aš nenuleidžiu rankų.
Kai buvau devintokas-dešimtokas, labai susidomėjau elektronikos inžinerija, o būnant vienuoliktoku ar dvyliktoku mane domino ekonomika. Gimnazijoje man labai patiko ir sekėsi fizika, be to, turėjau nuostabų fizikos mokytoją. Kai dvyliktoje klasėje priiminėjau sprendimą, ką studijuoti, buvau gerai išmanantis ekonomiką, matematiką, fiziką, kas labiau traukė į inžineriją. Aš nuėjau pakalbėti su savo ekonomikos vadybos mokytoja. Paklausiau savo mokytojos, ką labiau apsimoka studijuoti - ekonomiką ar inžineriją. Ji atsakė: "žinoma, inžineriją". O toliau, kai pradėjau studijuoti elektroniką, tai sekėsi visai gerai. Bet norėčiau ir jums pasakyti, kad studijuojant inžineriją pirmus metus atrodys, kad studijuojate visai kitą dalyką, nei kur įstojo, nes labai daug yra bendrų dalykų. Jūs gausite ir lietuvių kalbos, ir matematikos, ir fizikos pagrindus. Atrodys, kad jūs tęsiate tai, ką mokėtės mokykloje, bet tai padaryta, nes mokyklose mokymo sistemos yra skirtingos, žmonės yra skirtingi, ir reikia duoti pamatą.
Todėl matematika ir fizika yra labai svarbu norint studijuoti bet ką. Aš pats baigiau bakalaurą ir net neturėjau klausimų, ar toliau tęsiu magistrantūrą, nes man labai gerai sekėsi. Tada jau buvau pamiršęs, kad kažkada svajojau tapti mokslininku. Po to atsiminiau, nes dėstytojai pradėjo klausinėti, ar nenorėčiau tęsti savo studijų doktorantūroje. Į mane kreipėsi vienas profesorius, pasiūlė man daryti mokslinius tyrimus, daryti disertaciją. Tada nusprendžiau dirbti dirbtinio intelekto taikymo srityje, nors ir prieš tai dariau bakalauro ir magistro darbus, kurie buvo labiau susiję su elektronika. Tada studijavau pirmus metus, kurie buvo visai paprasti, prašė tik skaityti straipsnius. Įdomu tai, kad tai, ką matome žiniasklaidoje, yra labai pasenusi informacija. Technologijos, kurias mes telefonus naujus perkame, paprastam žmogui atrodo naujos, bet inžinieriui jos nėra naujos, nes jie jau žino, kad tos detalės buvo sukurtos senai. Tie, kas projektuoja tas detales, jau prieš tris metus žinojo, o mokslininkai ir inžinieriai, kurie kuria standartus, jau prieš dešimt metų žinojo. Kaip aš nusprendžiau toliau būti mokslininku ir kaip sekėsi bendrai studijuoti, tai iš tikrųjų buvo sudėtinga, bet reikia laikytis savo užsibrėžto tikslo. Ir tada pasirinkimas visada buvo toks pas mane: būti ir inžinieriumi, ir būti mokslininku. Aš pasirinkau būti ir ten, ir ten, nes aš negaliu kopti karjeros laiptais taip efektyviai kaip mano kolegos, kurie dirba tik vienoje srityje.
Netgi kolegos, kurie ateidavo vėliau, būdavo paaukštinti anksčiau, nes aš negalėjau prisiimti tokios atsakomybės, kad visą laiką būčiau vietoje ir spręsčiau visokius klausimus. Esu žmogus, kuris labiau mėgsta daryti konkrečius darbus. Šiuo metu aš dar vis dar dirbu ir inžinieriumi, ir mokslininku vienu metu.
Ž.- Ar daug reikėjo mokytis, kad dirbtumėte dirbtinio intelekto srityje?
E.- Norint dirbti dirbtinio intelekto srityje, tai šiuo metu yra labai gerų kursų, aišku, reikia mokytis užsienio kalbas, ypač anglų. Jūs galite rasti kursų, kuriuos praėję jau turėsite gerą suvokimą. Bet norint suprasti, kaip veikia dirbtinis intelektas, reikia gerų trejų-keturių metų.
Ž.- Ar jums patinka jūsų dabartinė profesija ir kodėl?
E.- Tai šiuo metu pas mane yra dvi profesijos. Viena profesija yra inžinieriaus, o kita mokslininko.
Kaip mokslininkas, esu labai patenkintas savo darbu, dėl to, kad ten kiekvieną dieną yra kažkas naujo. Pakankamai yra daug laisvės pasirinkti savo tiriama sritį.
Inžinerinėje specialybėje aš darau tai, ką reikia įmonei, sprendžiu visokias problemas, kiekvieną dieną jų būna labai daug ir labai įvairių.
Ž.- Kaip rusų kalba paveikia jūsų profesiją?
E.- Taip, labai tiesiogiai. Yra labai daug lietuvių įmonių, kur dauguma darbuotojų yra rusakalbiai.
Be to, vis daugėja užsieniečių, todėl priimtina praktika yra kalbėti užsienio kalba. Kartais būna tokie kolektyvai, kur 90% yra užsieniečiai, tai ten labai reikalingos užsienio kalbos.
Ž.- Dėkoju už atsakymus.
RUS
Нашу школу посетил инженер, ученый, исследователь искусственного интеллекта, предприниматель и доктор наук Эльдар Шабанович.
Ж. - Как вы приняли такое решение стать ученым, инженером?
E. - Когда я был в седьмом классе, мой учитель спросил меня, кем я хочу стать, когда вырасту. Это было вдохновлено рассказом учителья о ее муже, владеющем тремя компаниями, и тогда я подумал: «Хмм», я тоже буду владеть семью компаниями и стану учёным, инженером. Я выбирал сразу две сферы, потому что не могу подниматься по карьерной лестнице так же эффективно, как мои коллеги, работающие только в одной области. Когда я был в девятом или десятом классе, я очень заинтересовался электронной инженерией, а когда мне было одиннадцать или двенадцать, я заинтересовался экономикой. Мне очень нравилась физика в старшей школе, и у меня была замечательная учительница по физике. Когда я решал, что изучать в двенадцатом классе, я хорошо разбирался в экономике, математике и физике, но меня больше привлекало инженерное дело. Я пошел поговорить со своим учителем экономики. Я спросил своего учителя, что выгоднее: изучать экономику или инженерию. Она ответила: "Конечно инженерия". А потом, когда я начал изучать электронику, у меня стало получаться, но я хочу вам сказать, что изучение инженерии на первом курсе покажется вам совсем не тем, чему вы хотели бы учиться, потому что есть много общих предметов. Вы будите изучать основы литовского языка и математики и физики, будет казаться, что вы продолжаете то, что выучили в школе, но это делается так, потому что системы обучения в школах разные, люди разные и нужно дать основу.
Поэтому математика и физика очень важны для изучения чего бы то ни было. Я сам закончил бакалавриат, и у меня даже не возникало вопросов о продолжении обучения в магистратуре, потому что я итак очень хорошо учился. Тогда в то время я уже забыл, что когда-то мечтал стать ученым. В конце концов я вспомнил, потому что преподаватели начали спрашивать, не хочу ли я продолжить обучение в докторантуре. Один профессор подошел ко мне и предложил заняться исследованиями и диссертацией. Потом я решил работать в сфере применения искусственного интеллекта, хотя до этого делал бакалаврские и магистерские работы, которые были больше связаны с электроникой.
Я начал учиться, первый год был совсем простой, меня просили только читать статьи. Интересно то, что то, что мы видим в СМИ, это очень устаревшая информация, технологии, где мы покупаем новые телефоны, обычному человеку кажутся новыми, а инженеру они не новы, потому что они уже знают, что те детали были созданы давно , а те, кто проектирует эти детали уже раньше, знали три года назад, а ученые и инженеры, которые создают стандарты, знали уже десять лет назад. То, как я решил продолжать быть ученым, и как сложилась моя совместная учеба, было действительно сложно, но нужно придерживаться своей цели. Передо мной всегда стоял выбор быть инженером или быть ученым, я выбирал быть и там и там.
Ж.- Вам пришлось много учиться, чтобы работать в сфере искусственного интеллекта?
E. - Для того, чтобы работать в сфере искусственного интеллекта, сейчас есть очень хорошие курсы, конечно нужно преподавать иностранные языки, особенно английский. Вы можете найти курсы, в которых вы уже хорошо разбираетесь. Но чтобы понять, как работает искусственный интеллект, требуется добрых три-четыре года.
Ж.- Нравится ли вам ваша нынешняя профессия и почему?
Р.- Сейчас у меня две профессии. Одна профессия — инженер, другая — ученый.
Как ученый я очень доволен своей работой, потому что каждый день появляется что-то новое. Существует довольно много свободы в выборе области исследований.
По инженерной специальности я делаю то, что нужно компании, решаю всевозможные задачи, их каждый день много и очень разных.
Ж. - С чего начинается русский язык в вашей профессии?
Р. - Да, напрямую. Есть много литовских компаний, где большинство сотрудников русскоязычные.
Кроме того, по мере увеличения числа иностранцев разговор на иностранном языке является приемлемой практикой. Иногда бывают группы, где 90% иностранцы, поэтому иностранные языки там очень нужны.
Ж. - Спасибо за ответы.